Karel Holík
místostarosta města Kroměříže za ČSSD
Co se povedlo?

Zdravotní péče

„Dne 9.2. 2021 jsem byl zvolen do dozorčí rady Kroměřížské nemocnice a.s. Jako jediný člen dozorčí rady, který je zároveň členem vedení města Kroměříže, budu usilovat o zachování všech oddělení Kroměřížské nemocnice. Jako člen rady města budu usilovat o pomoc při získávání zdravotního personálu formou přidělování městských bytů nebo zlepšení podmínek při hospitalizaci našich občanů formou finančních příspěvků města Kroměříže.“

27. 7. 2022

Kroměřížská nemocnice modernizuje za 20 milionů korun vybavení radiodiagnostického oddělení

Několik nových přístrojů pořizuje pro radiodiagnostické oddělení Kroměřížská nemocnice a.s. Díky 98. výzvě IROP a projektu s názvem Modernizace přístrojového vybavení Kroměřížské nemocnice a.s. získá oddělení do konce prázdnin za téměř dvacet milionů korun dva stacionární skiagrafické přístroje s vertigrafem, pojízdný rentgen a C-rameno s flat panelem.


Pořízení nových přístrojů znamená pro nemocnici rozsáhlou modernizaci rentgenologického vybavení. 
„Vše je plně digitalizováno, takže není nutné snímky vyvolávat ve čtečkách. Pořízené snímky putují rovnou do úložiště, což zajistí rychlejší provoz a pružnější spolupráci nejen v rámci jednotlivých oddělení, ale i případně mezi nemocnicemi. Navíc je při jejich používání významně snížena dávka rentgenového záření až na samotné minimum,“ uvedla náměstkyně pro zdravotnické technologie a inovace Eva Prášilová.

Předností stacionárních skiagrafů je pak například to, že jsou vybaveny takzvanou autopozicí, tedy není nutné jejich ruční směrování na snímkovanou část těla pacienta, pouze malá korekce. Dále jsou přístroje vybaveny autotrackingem a stitchingem, což například umožňuje snímkování dlouhých kostí v rámci jednoho snímku. Součástí přístroje jsou nově také dvousloupové stoly, což usnadňuje manipulaci s imobilními pacienty. Nosnost stolů je až 230 kilogramů.


Modernizovaný pojízdný rentgen nahradí stávající přístroj a bude využíván na odděleních s ležícími či imobilními pacienty, které je obtížné přepravit ke snímkování na stacionárním skiagrafu. C-rameno je zase využíváno na operačních sálech.

26. 7. 2022

Kroměřížská nemocnice se připojí k Týdnu kojení setkáním i akcí v lékárně

Ke světovému Týdnu kojení se v letošním roce připojí také Kroměřížská nemocnice a.s. V týdnu od 1. do 7. srpna připravuje zajímavá setkání pro maminky i personál, k akci se letos připojí také nemocniční lékárna.


Světový týden kojení je po celém světě každoročně připomínán s cílem zlepšení zdraví dětí i maminek a maximální podpory kojení. V této souvislosti připravila nemocniční lékárna akci, která potrvá od pondělí 1. do pátku 12. srpna, a nabídne maminkám dvacetiprocentní slevu na měsíčkovou péči a čaje na podporu kojení.


Pro maminky, ať už nastávající či novopečené, je také určeno setkání, které se uskuteční ve čtvrtek 4. srpna. V rámci tzv. Mama & Baby dne s Weledou je pro ně připraveno představení péče pro těhotné a kojící ženy a měsíčkové kojenecké péče, odborné poradenství, a chybět nebudou ani drobné dárky. Setkání bude probíhat od 9 do 15 hodin, a to v 1. patře budovy A v místnosti tzv. psychoprofylaxe.

13. 7. 2022

Laser na covidové pneumonie pomáhá také v rámci fyzioterapie

Specializovaný laser využitelný na podpůrnou léčbu covidové pneumonie pořídila na konci loňského roku Kroměřížská nemocnice a.s. Nyní je přístroj umístěn na oddělení fyzioterapie, kde pomáhá pacientům s bolestmi kloubů a šlach chronického či poúrazového charakteru.


MLS Laser má všestranné využití jak v léčbě postcovidové pneumonie, tak právě v oblasti regenerace pohybového aparátu. Aplikace na postižené místo významně snižuje otok a urychluje hojení, pomáhá také k regeneraci jizev.

1. 7. 2022

S letními měsíci přichází období úrazů, nejvíce na elektrokoloběžkách

Letní měsíce a prázdniny s sebou tradičně nesou zvýšené množství úrazů ze sportovních i volnočasových aktivit. Na vině bývá zejména absence ochranných pomůcek, ale také podceňování pitného režimu.


Zatímco v dřívějších letech ošetřovateli zdravotníci chirurgické a úrazové ambulance zejména úrazy po pádech z kola nebo na kolečkových bruslí, trendem poslední doby jsou vážné úrazy způsobené nehodou na elektrokoloběžce či elektrovozíčku, který využívají k pohybu po městě zejména senioři.
Hlavním problémem bývá fakt, že cestující podceňují základní ochrannou pomůcku, kterou je ochranná helma, obvykle nepoužívají ani chrániče na ruce a nohy.


„Zajímavé je, že na elektrokoloběžkách bourají především dospělí, děti obvykle ochranné pomůcky používají. Následky přitom mohou být opravdu závažné a není dobré je podceňovat,“ upozornil primář chirurgie Jaroslav Novák s tím, že sám byl svědkem nehody koloběžkáře, která skončila hospitalizací na jeho oddělení.


„Byl jsem si tehdy shodou okolností vyřizovat úrazové a zdravotní připojištění před dovolenou. Viděl jsem z okna, jak jel mladý muž na elektrokoloběžce a nevěnoval se jízdě. Najednou se ozvala rána, jak narazil do sloupu veřejného osvětlení. Náraz ho vymrštil do vzduchu, poté dopadl nejprve na záda, a poté hlavou bez helmy na chodník. Okamžitě jsme mu začali poskytovat první pomoc, dotyčný byl v bezvědomí, a vzhledem k tomu, že měl na zádech onen batoh, byl navíc problém s nepřirozenou polohou krku po pádu,“ popsal komplikace Novák s tím, že po stabilizaci dotyčného záchranná služba převezla k hospitalizaci s těžkým otřesem mozku.


Různě závažných případů po nehodě na elektrokoloběžce či elektrovozíku přitom jen během loňských letních prázdnin ošetřili zdravotníci více než tři desítky, a první případy zaznamenali už i v této sezoně. Ošetřují však také zranění způsobena při jiných aktivitách.


„Nebezpečné bývají také úrazy na kolečkových bruslích. Zažil jsem případ, kdy dotyčný sportovec musel podstoupit operaci, při které mu byla voperována totální endoprotéza kyčle,“ dodal primář.

23. 6. 2022

Kroměřížská nemocnice hospodařila se ziskem, účetní závěrku schválila Valná hromada

S kladným výsledkem skončilo hospodaření Kroměřížské nemocnice a.s. za rok 2021. Účetní závěrku s hospodářským výsledkem ve výši 98 milionů 231 tisíc korun před zdaněním schválila na svém červnovém zasedání Valná hromada společnosti.


Mimo hospodaření bylo předmětem jednání Valné hromady také schválení aktualizace rozvojového plánu – generelu Kroměřížské nemocnice, respektive Studie o logistickém průběhu rekonstrukce a dostavby budovy A v areálu nemocnice.


„Díky tomu víme, jak budou pokračovat stavební investice v následujících letech, a spolu s dotčenými odbory krajského úřadu budeme moci připravovat projektovou dokumentaci, která se bude týkat zejména rekonstrukce západního křídla budovy A a výstavby nových centrálních operačních sálů,“ uvedla Lenka Mergenthalová, předseda představenstva Kroměřížské nemocnice a.s.


Vedení nemocnice zároveň v tuto chvíli připravuje projekt na blížící se přístavbu východního křídla budovy A, do níž se následně přesunou ambulance a operační sál očního oddělení, v přízemí se bude nacházet také centrální příjem chirurgických oborů.


„Vše je třeba pečlivě naplánovat a vyprojektovat tak, aby na sebe jednotlivé fáze plynule navazovaly a provoz nemocnice byl i ve vztahu k pacientům omezen co nejméně,“ doplnila Mergenthalová.

14. 6. 2022

Transfuzní stanice si připomíná Světový den dárců krve

Světový den dárců krve si 14. června připomíná také Transfuzní a hematologické oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Při této příležitosti připravilo po celý tento týden poděkování pro dárce krve a krevní plazmy, kteří v těchto dnech k odběrům zavítají.

Za první dny přišlo darovat krev či plazmu téměř pět desítek dobrovolníků, dalších šedesát pak ještě dorazí do konce týdne. V prostorách odběrové stanice na ně čeká nejen občerstvení, ale také dárkové balíčky, které jsou symbolickým poděkováním za snahu nezištně pomáhat druhým.

Jsem rád, že se mi během pandemie  COVID 19 podařilo zorganizovat skupinu dobrovolníku z řad sportovců, zaměstnanců městských i privátních firem v akci "CEDÍME KREV", která čítala 52 lidí. Všem těm, kteří přispěli v těžké době svou nejcenější tekutinou jednorázově, nebo se stali pravidelnými dárci chci ještě jednou poděkovat.

11. 5. 2022

Den melanomu odhalil v pěti případech podezření na novotvary

S velkým ohlasem se setkaly Dny melanomu, které se uplynulé dva úterky konaly v Dermatovenerologické ambulanci Kroměřížské nemocnice a.s. Možnosti nechat si preventivně vyšetřit znaménka využila více než šedesátka zájemců, v pěti případech byly odebrány vzorky s podezřením na přítomnost novotvaru.


Při této příležitosti primář oddělení Josef Ptáček připomněl zásady bezpečného opalování, které začíná být v těchto dnech aktuální.


„Zejména po koupání ve slané vodě je třeba častá sprcha sladkou vodou, samozřejmostí je pravidelné ošetření kůže ochranným opalovacím krémem. Při pobytu u moře je ideální faktor 50, v České republice alespoň 30,“ podotkl Ptáček.


Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se slunečním paprskům v pravé poledne, na konci dne je pak vhodné tělo ošetřit mlékem po opalování.

4. 4. 2022

Maminky v Kroměříži budou rodit v novém, čeká je domácí prostředí

Rekonstruované porodní sály Kroměřížské nemocnice a.s. se dočkaly svého otevření. Po osmi měsících tak byla završena největší investiční akce uplynulého roku, jejímž cílem bylo vytvoření moderních porodních sálů poskytujících maximální pohodlí a komfort domácího prostředí.


„Naším cílem bylo vytvořit nastávajícím maminkám takové zázemí, ve kterém se budou cítit dobře a bude jim to co nejvíce připomínat domov. Věřím, že se nám to povedlo a maminky u nás budou opravdu spokojené,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení Lukáš Vacula.


Na nastávající maminky čekají tři samostatné porodní boxy, dva z nich jsou vybaveny vanou pro porod do vody, k dispozici jsou také další pomůcky usnadňující příchod miminka na svět. Tatínkům bude k dispozici odpočinková místnost, v níž si budou moci uvařit například kávu.


Náklady na rekonstrukci dosáhly více než dvanácti milionů korun, nové přístrojové vybavení za deset milionů korun bylo pořízeno v rámci 98. výzvy IROP: Modernizace přístrojového vybavení Kroměřížské nemocnice a.s.


Nastávající maminky budou moci poprvé porodní sály využít ve čtvrtek 7. dubna, v úterý 5. dubna si mohou zájemci nové prostory prohlédnout od 10 do 14 hodin v rámci dne otevřených dveří.

1. 3. 2022

Chirurgii vede nový primář, zaměří se na pomoc mladým kolegům

Nové vedení získalo od 1. března Chirurgické oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Do primářského křesla usedl lékař Jaroslav Novák, který na oddělení nastoupil před téměř 27 lety. Jeho cílem je stabilizovat personální situaci a předávat maximum zkušeností mladým lékařům, kteří na oddělení působí, anebo v budoucnu přijdou.


„Když jsem v roce 1995 do naší nemocnice přišel, věnoval se mi tehdy primář oddělení Zapletal a jeho kolega, doktor Pokorný. Díky nim jsem se všechno naučil a jsem jim za to vděčný. A stejnou cestou se chci dát směrem k mladým kolegům, které na oddělení máme nebo v budoucnu mít budeme,“ vysvětlil Novák.


Jak sám říká, chirurgie je náročný, ale krásný obor a svým způsobem připomíná práci několika řemeslníků. I proto je třeba se mladým lékařům věnovat na maximum.


„Vlastně umíme od všech řemesel trošku. Jsme s nadsázkou takoví opraváři lidských strojů. Instalatéři, protože spojujme trubky k sobě, trošku řezníci, protože musíme umět přesně říznout a najít přesně to, co potřebujeme. Jsme i klempíři a truhláři, protože šroubujme zlomené kosti k sobě a konkurujeme elektrikářům, jelikož přerušené nervy je potřeba přesně napojit. No a v neposlední řadě jsme i chemici, kteří musí zvládnout poopravit vnitřní prostředí. A ačkoli je to široké spektrum, myslím si, že to u nás umíme dobře,“ uvedl Novák.


Přilákat a stabilizovat mladé lékaře je podle něj klíčem k úspěchu.


„Je potřeba, aby ti, co se zde narodili nebo se sem přistěhovali, se nerozprchli a stali se našimi kolegy. Myslím, že je máme co naučit. No a ti, kteří odešli na zkušenou, aby se zase vrátili. Dveře budou mít vždycky otevřené,“ dodal Novák.

25. 2. 2022

Kroměřížská nemocnice se loučí s MUDr. Vojtěchem Škrabalem

Odešel výborný lékař, báječný kolega a skvělý člověk. Ve věku 61 let nás opustil dlouholetý lékař ortopedického oddělení pan Vojtěch Škrabal. Vynikající operatér, uznávaný odborník a především skvělý člověk, na kterého bude s láskou vzpomínat nejen jeho rodina, ale i kolegové a přátelé. Byl součástí našeho týmu téměř 30 let a už teď nám velmi chybí.


Kroměřížská nemocnice se připojuje tichou vzpomínkou a poděkováním tomuto skvělému lékaři, který pro nemocnici, její personál a především pacienty mnohé vykonal, a vyjadřuje upřímnou soustrast truchlící rodině.


Vážený pane doktore, děkujeme, že jste byl součástí naší velké rodiny. Bylo nám ctí a nikdy nezapomene.

21. 1. 2022

Chirurgické oddělení znovu rozjíždí elektivní výkony

Kroměřížská nemocnice a.s. se vrací k plánované operativě. V minulém týdnu bylo opět otevřeno ortopedické oddělení, nyní se do plného provozu vrací oddělení chirurgie, které doposud, vzhledem k epidemiologické situaci a velmi vysokému zatížení lůžek intenzivní péče, provádělo jen akutní a drobné zákroky.

„Jsme si vědomi toho, že někteří lidé čekají na operaci delší dobu a byli bychom rádi, aby se dostali na řadu co nejdříve. Budeme dělat maximum pro to, abychom zvládli všechny naplánované zákroky v co nejkratším možném čase. Pokud pacienty čekající na operaci v tomto ohledu cokoli zajímá, mohou zavolat k nám na oddělení a domluvit se na dalším postupu,“ konstatoval zástupce primáře oddělení Jaroslav Novák, který od 1. března letošního roku převezme primariát na chirurgii. Tu jako dlouholetý kmenový lékař vedl uplynulého půl roku při dlouhodobé pracovní neschopnosti současného primáře oddělení a má tak s organizací veškerých činností bohaté zkušenosti.

6. 1. 2022

Vedení nemocnice i města Kroměříže přivítalo první miminko

První oficiální přivítání má za sebou první miminko Kroměřížské nemocnice a.s., kterým se pro rok 2022 stal Tomáš Liška. Ten se zároveň stal prvním kroměřížským občánkem tohoto roku, proto se za ním vydalo nejen vedení nemocnice, ale i kroměřížské radnice.


„Tomáškovi i celé jeho rodině přejeme do života především pevné zdraví, ať se mu vše daří a je spokojený,“ popřála Lenka Mergenthalová, předseda představenstva Kroměřížské nemocnice.
Malý Tomášek se narodil 2. ledna 2022 v 11:03 hodin s váhou 3220 gramů mamince Petře Lejsalové. Doma na něj čeká starší sestřička.


V roce 2021 se v Kroměřížské nemocnici narodilo celkem 625 dětí při 624 porodech. Také loni rodiče nešetřili neobvyklými jmény. Mezi holčičkami se objevily například Evelin, Eimy Emilly, Eliss, Lotta, Mia Ketrin, Fatima, Miley, Timea, Agnes, Skarlet, Yasmin, Susan Ivana, Meda nebo Nena, u chlapečků zdravotníci zaznamenali jména jako Broňek, Rufin, Matthew, Darien, Tony, Izrael, Malychin Danil, Tino, Roberto Aurelio, Maxim či Liam Aiden.

30. 10. 2021

Kroměřížští ortopedové provedli první TEP ramene

První totální endoprotézu ramenního kloubu provedli v uplynulých dnech lékaři Ortopedického oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Tímto výkonem nejen dovršili komplexnost spektra výkonů prováděných v oblasti ramene a dalších velkých kloubů, ale především potvrdili upevnění pozice ortopedického oddělení mezi špičkovými pracovišti.

„V Kroměříži jsme tento druh operace provedli vůbec poprvé. Tento zákrok je určen pro pacienty, u nichž došlo k nevratnému opotřebení ramenního kloubu a již neexistuje jiná možnost léčby. Jedná se například o starší pacienty, kteří již nejsou kvůli bolesti a velmi omezené hybnosti schopni zvládat běžné denní úkony, jako je například učesání se nebo podání předmětu z výšky. Samozřejmě je zákrok vhodný také u osob, které prodělaly vážný úraz v oblasti ramene,“ nastínil doktor Hoplíček.

30. 8. 2021

Nemocnici chybí krev napříč všemi skupinami, pomohlo už 30 prvodárců

Akutní nedostatek krevních zásob stále pociťuje Transfuzní a hematologické oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Prosí proto zájemce, kteří chtějí s nedostatkem krve pomoci, aby se objednali k odběru. Letní měsíce bývají, co se týče zásob krve, každým rokem zátěžové, a nejinak je tomu také letos.

„Chybí nám krevní zásoby napříč všemi skupinami. Vliv na to mají vážné stavy nejen v operačních oborech, ale také v rámci interních oddělení, pro které je třeba zajistit velké množství transfuzních přípravků,“ vysvětlila primářka hematologie Eva Zdráhalová.

 
6. 8. 2021

Porodní sály prochází rozsáhlou rekonstrukcí, porodnice funguje bez omezení

Největší investiční akce letošního roku byla před několika dny zahájena v Kroměřížské nemocnici a.s. Velkých změn doznají tamní porodní sály, jejichž modernizace vyjde na asi 12 milionů korun. Cílem rekonstrukce je vybudování moderních porodních sálů, které budou svou skladbou evokovat domácí prostředí.

„Již dnes v naší porodnici maximálně podporujeme přirozený porod a máme maximální snahu ženám co nejvíce evokovat domácí prostředí, zajistit vysokou míru individualizace a soukromí při porodu. A věříme, že jakmile bude rekonstrukce hotová, komfort připomínající domácí prostředí bude ještě větší,“ uvedl primář oddělení Lukáš Vacula.

23. 4. 2021

Přesun očkování na Výstaviště Kroměříž a podpora města

Nemocnice v Kroměříži otevřela nové očkovací centrum, do kterého se od úterý 6. dubna přesunula vakcinace všech skupin obyvatel. V Kroměříži se nyní proti Covid-19 očkuje v hale B Výstaviště Kroměříž. Očkování v Kroměříži dosud fungovalo v nemocnici, ve které bylo možné za den naočkovat přibližně dvě stovky lidí. Nové očkovací místo umožní počet očkovaných zvýšit až na tisíc osob denně. Tímto se připravujeme na vyšší dodávky očkovacích látek.

Město Kroměříž nemocnici podporuje dlouhodobě. Jsme rádi, že zastupitelstvo schválilo i dotaci na provoz očkovacího centra ve výši 500 tisíc korun, jehož řádné fungování je pro co nejrychlejší návrat k normálnímu životu zcela nezbytné.

21. 2. 2021

Očkování už dostali ve Zlínském kraji všichni zájemci ze sociálních služeb

Mezi seniory v zařízeních pobytových sociálních služeb se nákaza šířila rychle a právě je jsme potřebovali naočkovat co nejdříve. K dnešnímu dni bylo ve Zlínském kraji první dávkou naočkováno téměř šest tisíc klientů a zaměstnanců sociálních služeb a už teď je znát, že se v těchto zařízeních podařilo šíření nákazy zastavit.

U nás v Kroměříži bylo očkování zahájeno ve čtvrtek 21. ledna v Domově pro seniory U Kašny. Očkovací týmy z Kroměřížské nemocnice, a. s. procházely postupně všechna zařízení pracující pod SSKM. Naočkovaní jsou již obyvatelé a zaměstnanci domovů Strom života, Vážany, Barborka (včetně odlehčovací služby) a jako poslední čekalo aplikace vakcíny zájemce v domově U Moravy.  Neočkují se ti, kteří nechtějí, lidé, kteří momentálně Covid-19 mají nebo jsou aktuálně po nemoci do sedmi dnů s příznaky onemocnění nebo do 14 dnů bez příznaků onemocnění.

25. 1. 2021

Změna ve vedení nemocnice

Jelikož bylo nutné zastavit cílenou "likvidaci" Kroměřížské nemocnice, rozhodlo se vedení kraje na změně řízení v některých nemocnicích. Jsem rád, že tento krok rada kraje na návrh náměstkyně za zdravotnictví Olgy Sehnalové schválila. Ulevilo se tak nejenom pacientům a zaměstnancům, ale taky vedení města Kroměříže, které proti snaze bývalého vedení Zlínského kraje a nemocnice zavírat jednotlivá oddělení dlouhodobě protestovalo.

"Kroměřížskou nemocnici nově povede Lenka Merghenthalová, nahradí tak dosavadního ředitele Petra Liškáře. S Mergenthalovou jsou nyní v představenstvu Svatava Mazurková a Jiří Javora. Mergenthalová byla odvolána v lednu 2019 přes protesty radnice, odborářů i zaměstnanců."

16. 10. 2020

Zachování zdravotní péče v současném modelu

Díky výsledku ČSSD v krajských volbách 2020 se nám podařilo zachovat systém tří okresních a jedné krajské nemocnice se všemi službami, které nabízely. Po podpisu koaliční smlouvy jsme ne jenom v krajské koalici, ale máme i náměstka za ČSSD, který zodpovídá za zdravotnictví.